Stratégia majáku alebo ako si môžete užiť cestu k vášmu cieľu

22.december 2014 – konečne prišla od môjho Paliho otázka, o ktorej každá žena sníva, že raz na ňu odpovie ÁNO. 🙂

Zasnúbili sme sa a užili sme si nádherný večer. O pár dní však pocit šťastia vystriedala zlá predtucha. Aj zo mňa teraz bude uzlíček nervov, vystresovaná, nevyspaná a nervózna budúca nevesta!

V príbehoch mojich kamarátiek a známych som počúvala, ako svadbu nestíhali poriadne zorganizovať, hoci začali rok (a niektoré až dva!) pred termínom. Príbehy, v ktorých na poslednú chvíľu ochorel DJ, stratili sa zásnubné prstene, neveste sa roztrhli šaty, ženích sa opil, a tak ďalej, a tak ďalej.

Podvedome som sa teda začala pripravovať na takú malú svadobnú katastrofu. Vybrali sme si májový termín, takže na zorganizovanie sme mali 4 a pol mesiaca. To je presne o 7 a pol mesiaca menej, ako by sme podľa najlepších odporúčaní potrebovali! Moje predstavy o vyčerpanej a nešťastnej neveste sa začali ozývať ešte o kus pálčivejšie.

Nakoniec sme však svadbu nielenže stihli zorganizovať, no ešte sme si tú organizáciu bez stresu aj užili. 🙂

Čo sme urobili inak ako ostatní?

Jeden večer som sa Palimu zdôverila s mojimi strachmi a obavami. Rozobrali sme to dopodrobna a prišli sme k záveru, že je len na nás, ako si to urobíme.

Podľa českého príslovia “Jaký si to uděláš, takový to máš” sme sa rozhodli, že naša svadba a s ňou spojená organizácia bude ukážkou anti-stresového prístupu.

S Palim sme využili naše dlhoročné skúsenosti z medzinárodnej firmy, kde sme viedli rôzne tímy ľudí.

Inšpirovali sme sa tzv. Vyhlásením o poslaní (v angličtine “mission statement”), ktoré si definujú korporácie po celom svete.

Pre lepšiu predstavu uvádzam príklady pre vyhlásenie o poslaní v niekoľkých známych firmách:

  • TED
    Spread ideas. (Šíriť nápady.)
  • Google
    To organize the world’s information and make it universally accessible and useful. (Usporiadať informácie z celého sveta a urobiť ich univerzálne prístupné a užitočné.)
  • Microsoft
    To empower every person and every organization on the planet to achieve more. (Posilniť každú osobu na planéte, aby dosiahla viac.)

Koncept sme si trošku upravili pre účely partnerského života a nazvali sme ho Stratégia majáku (skrátene maják). Majáku preto, lebo by vám mal stále svietiť na cestu, aj keď zablúdite alebo je zlá viditeľnosť. Túto metódu používame celkom často.

Maják hovorí o tom, AKO sa dostanete tam, kde chcete byť. Definuje účel a poslanie v spojitosti s vašimi potrebami a hodnotami. Odpovedá na otázku “Čo robíme? Ako sa odlišujeme od ostatných?”.

Môžete ho podľa potreby v čase meniť, no stále by mal zostať pevne previazaný s vašimi hodnotami, potrebami a víziou.

V našom prípade znel maják nasledovne: Zorganizovať si našu svadbu tak, aby sme neboli v strese nielen my, ale ani naši rodičia a hostia a celé si to užívať (s dobrým aj zlým).

Ako sme DJa zajednali 2 týždne pred svadbou

A tak sme presne podľa tohto nášho majáku aj konali. Napríklad sme si ešte 3 týždne pred samotnou svadbou zašli na našu predsvadobnú cestu do Thajska. Keď bez stresu, tak bez stresu – a poriadne! 🙂 Nakoniec sa ukázalo, že to je parádne miesto na nacvičenie si novomanželského tanca.

Svadobného DJa sme si dohodli cez email priamo z pobytu v Thajsku, 2 týždne pred svadbou. Opäť bez stresu, s ľahkosťou. A bol naozaj perfektný.

Možno si poviete, že to bola náhoda a ktovie, ako by sme reagovali, keby sa nám stalo niečo naozaj neplánované, zlé.

A viete čo, aj také sa nám stalo – očakávaný tortový ohňostroj (kvôli ktorému sme na poslednú chvíľu menili program) sa pre zábudlivosť personálu nekonal. Počas fotenia v areáli nám začalo pršať. Hlavnému družbovi sa vyšmykla a rozbila Paliho elektrická gitara, ktorú sme mali prinesenú ako rekvizitu na fotenie. No a moje šaty boli takej dĺžky, že som si ich neustále pristupovala, hoci mi ich už v salóne skrátili.

Ale keďže sme boli od prvopočiatku naladení a zžití s naším majákom, vysporiadali sme sa s tým po svojom – s humorom nám vlastným. Keď vo svojom srdci veríte svojmu presvedčeniu a hodnotám, keď idete na cestu s tým, že vy ste ten, kto udáva smer, je veľmi ťažké vás vykoľajiť.

Na chýbajúcom ohňostroji sme sa schuti zasmiali, spolu s fotografom a kameramanom. Šaty sme podkasali priamo na parkete za pomoci mojej krstnej mamy a družičiek (ďakujem, dievčatá!). Dážď nás nerozhodil vôbec, lebo aspoň zabezpečil, že sa nám hostia nerozpŕchli po tom krásnom areáli a sála nebola poloprázdna (ako sme na mnohých svadbách zažili). A gitara? Už je opravená a práve na ňu brnká naša takmer 2-ročná ratolesť. 🙂

Ak by ste chceli viac tipov, ako zlepšiť váš vzťah, nakuknite do nášho e-booku zdarma Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes. Nájdete v ňom aktivity, ktoré aj nám dlhodobo pomáhajú utužovať vzťah.

Zatocte so stereotypom
Zuzka

Zuzka je šťastná manželka, mamina úžasnej dcérky a synčeka, zakladateľka projektu Spolu nás baví svet, autorka e-booku Zatočte so stereotypom vo vzťahu a Desatora šťastného vzťahu. Je tiež spoluautorkou online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo.

Jej dlhoročnou vášňou sú zákonitosti fungujúce v partnerských vzťahoch. Učí páry ako položiť pevné základy svojho vzťahu tak, aby mohli žiť v dlhodobom harmonickom a naplnenom partnerstve.

Viac o Zuzke si prečítajte tu >>

Zuzku môžete kontaktovať na zuzka@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.