Ako byť spolu každý deň a vyhnúť sa ponorke

Ešte dávno predtým, ako začal tento „globálny experiment s krycím názvom PONORKA“, v ktorom sa ocitli aj mnohé slovenské rodiny, sme s Palim niekoľko rokov trávili vo veľmi intenzívnom kontakte. Boli sme spolu dennodenne v práci a následne spoločne doma.

Mnohí naši známi nám už vtedy predpovedali, že nám to nevydrží. Veď taký intenzívny kontakt musí zákonite viesť k ponorke a následne k rozchodu. A predsa sme tu – aj po iks spoločných rokoch, jednej svadbe a dvoch deťoch. A stále nás spolu baví svet. 🙂

Tak nám napadlo, že práve v týchto náročných časoch, kedy mnohí z vás doslova musia tráviť čas so svojou polovičkou, aj keď na to nie sú zvyknutí, by sme vám mohli dať dokopy niekoľko tipov, ktoré v minulosti pomohli nám. 

  • Poznáme sa naozaj dobre.

Poznáme svoje povahy, svoju typológiu osobnosti, partnerove hodnoty a životné ciele. Samozrejme, nestalo sa to len tak, že nás zrazu osvietilo. 🙂 Predchádzali tomu dlhé večery plné rozhovorov a vzájomného spoznávania sa.

Robili sme si rôzne cvičenia, typologické testy, zúčastnili sme sa predmanželskej prípravy (a to v čase, kedy sme ešte neboli ani zasnúbení :D). Jednoducho sme do svojho vzťahu investovali naozaj veľa času a dodnes z toho čerpáme.

Ak ste si teraz pomysleli, že vy ste na niečo také nikdy nemali čas, teraz je možno tá správna chvíľa pustiť sa do toho. Naozaj, nikdy nie je neskoro začať spoločne do vášho vzťahu investovať, úrodu budete žnúť ešte dlho. Je pravda, že teraz sa nedá nikam chodiť, no mnohé dobré veci nájdete online. 

  • Rešpektujeme svoje rozdiely.

Ak nič iné, zapamätajte si aspoň tento bod, je skutočne dôležitý. Nám dvom to išlo prirodzene jednoducho, pretože obaja máme rešpekt voči druhým ako svoju základnú hodnotu, ktorú vyznávame a ktorú žijeme. Ak to však nemáte takto prirodzene dané, veľmi pomáha spoznanie svojich rozdielov a najmä ich pochopenie.

Prečo to každý z nás má inak? Prečo jeden vždy chodí neskoro a ten druhý je všade o 30 minút skôr? Prečo sa jeden rozhoduje dlho a na základe faktov a druhý robí rýchle intuitívne rozhodnutia? Prečo sa jeden z nás stále vracia do minulosti a druhý si ju už ani poriadne nepamätá?

Otázok je mnoho, odpovede častokrát nájdete v spoznaní typológie osobnosti - vlastnej aj toho druhého. Každý z nás dostal do vienka istú výbavu, ktorú potom samozrejme ovplyvnila ešte výchova a životné zážitky, no gró stále zostáva - vaša osobnosť.

  • Odpovedáme na svoje "výzvy lásky" v čo najväčšej možnej miere.

Výzvy lásky (alebo tzv. love bid) majú za cieľ vyvolať láskavú reakciu partnera. Môžu mať rôznu formu - od žmurknutia na toho druhého, cez úsmev až po zapískanie melódie a očakávanie, že ten druhý ju dokončí.

Vedeli ste, že šťastné páry sa obracajú na svojho partnera 20x častejšie ako páry, ktoré sa ocitnú v problémoch? K výzvam lásky sme napísali celý článok, nájdete ho tu >>

  • K problémom sa snažíme stavať konštruktívne, nie emotívne.
Tento bod je dôležitý najmä vtedy, keď ste spolu dlho v malom priestore.
 
Keď nás na tom druhom alebo na jeho konaní niečo rozčúli, snažíme sa to najprv predýchať (kľudne osamote) a potom zistiť príčinu jeho konania. Nie vždy hľadáme dôvod vlastnej naštvatosti v tom druhom. Najprv sa skúšame zamyslieť nad tým, prečo mi to vlastne vadí.
 

Pripomína mi to niečo z mojej minulosti? Je to niečo, čo robili napr. moji rodičia a ja som sa zaprisahala, že to budem mať inak (ale nemám)?

Keď hlava trošku vychladne, snažíme sa o tom vkľude porozprávať. Chce to isté komunikačné zručnosti - ako napríklad aktívne počúvanie s porozumením, ale to sa dá celkom jednoducho naučiť.
  • Používame "JA jazyk".

Vyhýbame sa vetám, ktoré začínaju \"Ty... (si veľmi nezodpovedný, si niečo pokazil/a pod.)\". Namiesto toho sa zameriavame na to, ako celá situácia ovplyvňuje nás.

Teda napríklad \"Ja... (som z toho bola veľmi nešťastná. Dúfala som, že tebe to pôjde ako po masle. Prekvapilo ma, že...)\". Na začiatku to chce trochu cviku a možno vám to nepôjde hneď. Ale verte mi, taká maličkosť a dokáže spraviť úplné zázraky. 🙂

  • Snažíme sa nevyvolávať konflikty za maličkosti.

Poznáte to, také tie stále sa opakujúce prkotiny, čo vám lezú na nervy (keď ten druhý nezatvára skrinky, nechá na posteli mokrý uterák, nedoplní nový toaleťák, ale nechá na záchode len prázdnu rolku, ... 😀 ). Sme len ľudia a tieto veci sa proste dejú. 

V období, keď musíme byť spolu dlhšie pod jednou strechou, snažíme sa takéto drobnosti ÚMYSELNE prehliadať (dá sa to naučiť). 

Keď sa to už "nedá vydržať", najviac nám pomáha obrátiť celú vec na vtip: "Miláčik, chápem, že pri svojej posteli máš ponožkový cintorín, ale mohol by si ho aspoň raz za týždeň dať vyprať?!"

  • Veľa sa smejeme.

Všetko, ale naozaj všetko ide ľahšie s humorom. 

  • Každý z nás má svoj "kúsok neba" a právo byť aspoň chvíľku sám.

Máme malý byt. A sme v ňom štyria. My a naše dve deti. Takže akokoľvek dobre táto rada znie, niekedy je fakt ťažké ju zrealizovať. 😀 Ale nevzdávame sa a keď už nič iné, tak kúpeľňa a záchod to istí! 😀 Dlhšia sprcha / vaňa /  čítanie knihy na záchode. Aj to sa počíta. 🙂


Môžete namietať, že sú páry, ktorým to vo vzťahu funguje, ale jednoducho nevedia vydržať tak často spolu. Tomu rozumieme a ani netvrdíme, že to tak majú zrazu robiť. Ide nám najmä o tipy, ako to spolu vydržať, keď nemáte veľmi na výber - v čase PNky, karantény alebo najnovšie zákazu vychádzania z domu. Aby ste to ľahšie zvládli. 🙂

Tak vám držíme palce a keby ste potrebovali nejako poradiť, sme tu pre vás. Neváhajte nám napísať. 🙂

Ak by ste chceli viac tipov, ako zlepšiť váš vzťah, nakuknite do nášho e-booku zdarma Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes. Nájdete v ňom aktivity, ktoré aj nám dlhodobo pomáhajú utužovať vzťah.

Zatocte so stereotypom

Zuzka

Zuzka je šťastná manželka, mamina úžasnej dcérky a synčeka, zakladateľka projektu Spolu nás baví svet, autorka e-booku Zatočte so stereotypom vo vzťahu a Desatora šťastného vzťahu. Je tiež spoluautorkou online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo.

Jej dlhoročnou vášňou sú zákonitosti fungujúce v partnerských vzťahoch. Učí páry ako položiť pevné základy svojho vzťahu tak, aby mohli žiť v dlhodobom harmonickom a naplnenom partnerstve.

Viac o Zuzke si prečítajte tu >>

Zuzku môžete kontaktovať na zuzka@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.