Pali a Zuzka

\"Sme šťastný manželský párik, ktorý sa na manželstvo poriadne pripravil. Našou dlhoročnou vášňou sú zákonitosti fungujúce v partnerských vzťahoch. Učíme páry, ako položiť pevné základy svojho vzťahu tak, aby mohli žiť v dlhodobom harmonickom a naplnenom partnerstve.\"

Žijeme v harmonickom vzťahu, bez hádok, nezmyselných súťaží a žabo-myších vojen. Zdieľame spoločný humor. Stačí nám jeden rýchly pohľad do očí a hneď vieme, čo si ten druhý práve myslí. 🙂 Sme jednoducho zohratá dvojka. Podporujeme sa v našich snoch a plníme si ich navzájom.

Zhodneme sa vo všetkých zásadných otázkach, poznáme navzájom svoje hodnoty a životné poslanie. Ľudia hovoria, že sa v našej prítomnosti cítia príjemne. Často nám tvrdia, že sme pre nich inšpiráciou na ich vlastnej ceste k harmonickému vzťahu. Pri pohľade na nás vraj vidia, že sa to naozaj dá dosiahnuť. 

Keď je jednému z nás smutno, je nahnevaný alebo rozrušený, otvorene o tom komunikujeme. Ak sa jeden z nás nemá chuť rozprávať a riešiť problém hneď, druhý mu poskytne čas a priestor. To, že občas potrebujeme byť vo svojej \"jaskyni\" a spraviť si poriadok v myšlienkach, je súčasť procesu ako náš vzťah posilňovať a zlepšovat.

  • Vytvárame si svet, ktorý nás oboch baví - snívame o tom, čo chceme mať pre nás lepšie a neostávame len pri slovách.
  • Vytvárame si priestor sa spoločne veľa smiať.
  • Akceptujeme jeden druhého, nesnažíme sa pretvárať na iný obraz. No zároveň na sebe aktívne pracujeme. 🙂

\"Keď sme zakladali projekt Spolu nás baví svet, ľudia nám vraveli, že to budeme mať ľahké. Že stačí len tvoriť videá, v ktorých budeme hovoriť o tom, ako sme vyriešili naše partnerské krízy. A to bol hneď prvý kameň úrazu - žiadne poriadne krízy v našom vzťahu nemáme a ani sme nikdy nemali.\"

To však neplatí pre naše predchádzajúce vzťahy. V nich sme si prešli všeličím - neporozumenie, hádky, nevydarený pokus o svadbu, obviňovanie, silná žiarlivosť zo strany partnera, obmedzovanie a \"vlastnenie\" toho druhého, vzťahy na diaľku, rozdielne očakávania od partnera alebo vzťahu, naťahovanie sa za maličkosti, nerešpektujúce správanie...

"Môj bývalý vzťah bol na začiatku veľmi pekný. Trvalo to približne rok, potom sa veci začali pozvoľna meniť k horšiemu. Boli sme veľmi rozdielni a svoje rozdiely sme nechápali. Napriek tomu sme sa rozhodli zobrať. Každý v našom okolí to očakával, jednoducho sa to hodilo a patrilo. Čím bližšie sme ale boli k termínu svadby, tým horšie som sa cítila. Jedného dňa prišlo totálne precitnutie - predstavila som si, ako asi bude vyzerať celý môj budúci život s týmto človekom. Oblial ma studený pot. Správa bola jasná a neodbytná - svadbu musím zrušiť! Nebolo už cesty späť."
Zuzka
"V jednom zo vzťahov som sa stretol vo veľkej miere s domýšľaním zo strany partnerky (interne som si to nazval googlenie 🙂 ). Veci, čo som povedal, boli častokrát pochopené úplne inak, ako som ich myslel. A zvyčajne aj obohatené o ďalšie súvislosti, ktoré tam vôbec nemali mať miesto. Rovnako aj moje konania a rozhodnutia vedeli vyvolať reakcie, ktoré ma zvykli prekvapiť. Následné vysvetľovanie ma stálo veľmi veľa energie. Teraz už viem, že za tým boli rozdielne pohľady na svet, tzv. paradigmy. No vtedy to bolo poriadne frustrujúce."
Pali

Neboli sme v tom šťastní a cítili sme sa hrozne. Život bol ako na hojdačke - raz to vo vzťahu naoko fungovalo a potom prišlo obdobie temna.

Keď sme sa dali dokopy, vedeli sme, že to chceme inak. Už žiadne nezmyselné hádky. Žiadne obmedzovanie slobody, príkazy a zákazy. Nechceli sme prežívať podmienečnú lásku. Nechceli sme sa viac trápiť preto, že sme nevedeli, čo si ten druhý myslí. Chceli sme sa dokázať otvorene porozprávať - o všetkom.

Hľadali sme harmóniu. A to nielen na prvé roky nášho spoločného života, ale navždy. Za cieľ sme si dali prežiť šťastný a harmonický partnerský život aspoň do našich 100. narodenín. 🙂

Jasný návod na taký odvážny cieľ sme ale nenašli.

Našťastie sme od začiatku nášho vzťahu radi experimentovali s tým, čo náš vzťah môže ešte viac vylepšiť. Množstvo vedomostí z kníh, našich školení, profesionálneho života alebo jednoducho naše vlastné nápady sme skúšali zapojiť do nášho partnerského života. Niečo sa ukázalo ako neužitočné, no objavili sme tiež celý rad techník a nástrojov, ktoré náš vzťah posunuli dopredu.

Zistili sme, čo stojí za našimi motívmi a rozhodnutiami, čo ovplyvňuje našu náladu, ako si "správne" prejavovať lásku, ako prekonávať konflikty, ako hľadať tzv. win-win riešenia, čo chceme od spoločného života. Podarilo sa nám zodpovedať mnohé otázky v našom vzťahu (a mnohé z nich sme dovtedy ani nevedeli, že máme):

  • - Zuzka: "Prečo ešte stále nie je opravená tá kľučka na dverách?"
  • - Pali: "Prečo za mnou chodí s diárom a pýta sa, ako bude vyzerať najbližších 5 víkendov?"
  • - Zuzka: "Prečo sa zakecal s kamošom, aj keď vidí, že sa ponáhľame?"
  • - Pali: "Prečo sa rozčúli aj nad vecami, ktoré nevie ovplyvniť?"
  • - Zuzka: "Prečo má množstvo nápadov, ale veľa z nich nezrealizuje?"
  • - Pali: "Prečo nemá pochopenie pre adrenalínové športy?"
  • - Zuzka: "Prečo ho baví stále niekam cestovať hore-dole?" ...

To všetko nám pomohlo vybudovať si pevný a harmonický vzťah, z ktorého už máme našich dvoch potomkov - dcérku Jazmínku a synčeka Timoteja. 🙂

Dnes učíme svojich klientov ako sa zorientovať v dynamike vzťahu, porozumieť svojej aj partnerovej typológii, ako na vzťahu pracovať tak, aby to oboch bavilo a mnohé ďalšie užitočné veci. Po mnohých rokoch skúseností máme prepracované presné postupy, ktorými vás radi prevedieme a posunieme vám naše know-how.

Prajeme si, aby ste aj vy prežili harmonický a šťastný vzťah. Preto sme pre vás pripravili koncept “Spolu v dobrom aj v zlom” - súbor techník, ktoré pomohli nám a veríme, že rovnako môžu byť prínosné aj pre vás.

Nemusíte už sami zisťovať vo vašom vlastnom vzťahu metódou pokus-omyl čo vám pomôže a čo naopak uškodí. Dáme vám presný návod ako krôčik po krôčiku vybudovať pevné základy vášho vzťahu a ako si túto cestu spolu užívať.

Našou filozofiou je, že vo vonkajšom svete je príliš veľa nebezpečenstiev a výziev, a preto sa v súkromnom vzťahu chceme cítiť bezpečne a prežívať harmóniu. A nemíňať energiu na zbytočné hádky, hry o moc a smutné tiché domácnosti.

Žite príbeh šťastného partnerstva a uvidíte, ako sa to odrazí vo všetkých ostatných sférach vášho života - v práci, v medziľudských vzťahoch, vo vašom vzťahu k samému sebe a osobnom pocite šťastia.

Vykročiť do spoločného života s tým správnym partnerom je tá najlepšia investícia!