Stolné hry ako liek proti starobe – náš rebríček pre páry

Oliver Wendell Holmes Sr., americký básnik a polyhistor z konca 19. storočia, povedal: „Človek sa neprestane hrať kvôli tomu, že zostarol. Človek zostarne, lebo sa prestane hrať.“

A tak sa doma hráme, aby sme nezostarli. 😀 A okrem iného aj preto, že nás to naozaj baví. Hráme spoločenské hry – zatiaľ iba vo dvojici, keďže naša dcérka Jazmínka je ešte maličká.

Nie všetky spoločenské hry sú však vhodné pre 2 hráčov, resp. pre páry. My sme už vyskúšali všeličo a tak sme sa vám rozhodli poskytnúť náš vlastný rebríček stolných hier pre dvojice. 🙂 Obsahuje iba hry nami odskúšané v praxi. Ak poznáte ďalšie dobré hry pre páry, neváhajte ich napísať do komentárov pod článkom. 

Nebudem vás už dlhšie napínať a začnem rovno od najlepšej:

 • 1
  PATCHWORK

Ide o logickú zábavnú hru, v ktorej musíte odhadovať vášho spoluhráča. Za “peniaze” si kupujete kusy “látky”, z ktorých potom ako tetris skladáte “dečku”. Znie to síce veľmi žensky, no zdanie klame. Túto hru si veľmi rýchlo zamilujú aj muži, najmä ak radi vytvárajú stratégie (máme to overené u mnohých párov).

Hra je veľmi pekne spracovaná, trvácna (s dielikmi sa hrá aj naša 2-ročná dcérka a zatiaľ prežili :D). Dobu hrania síce píšu 30 min, ale nám to trvá väčšinou hodinu.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 2
  PICTUREKA!

Kartová hra s veľmi zábavnými obrázkami. Balíček kariet v sebe obsahuje až 4 rôzne alternatívy hry, takže sa nudiť naozaj nebudete. Jej cieľom je hľadanie rôznych predmetov na obrázkoch, pričom človek zapája aj fantáziu.

Hra môže byť rýchla a veľmi dynamická alebo pomalšia (podľa alternatívy, ktorú si vyberiete). Nám sa osvedčilo nosiť ju aj na chaty do väčšej partie ľudí. Stala sa veľmi obľúbenou. 🙂

Jej jedinou nevýhodou je len to, že sa už nepredáva.


 • 3
  UBONGO

Krásne farebná hra s množstvom trblietavých kamienkov. 😀 Ak máte radi hlavolamy, táto hra je pre vás ideálna. Ak ich radi nemáte, tak minimálne stojí za vyskúšanie, lebo je fakt super. 🙂

Každý hráč má pred sebou obrazec, ktorý má poskladať z vopred určených dielikov v časovom limite. Za odmenu dostane “drahokamy”. Hra v sebe spája logiku a rýchlosť.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 4
  HIVE

Ak máte radi pavúky, mravce, chrobáky a včely, táto hra sa vám bude páčiť. 🙂 Ide o logickú hru vo veľmi kvalitnom prevedení (boli sme milo prekvapení), hmyz je vo forme kamienkov, ktoré vám vydržia snáď celý život.

V hre ide o 2 znepriatelené tábory včiel, ktorým pomáha ostatný hmyz ochrániť svoju kráľovnú. Pokiaľ radi hráte šach, táto hra je pre vás ako stvorená!

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 5
  STORY CUBES

Obľúbená hra najmä pre ľudí, ktorí radi rozprávajú príbehy. Hra obsahuje 9 kociek, na ktorých sú rôzne obrázky.

Hodíte kockami a potom podľa hodených obrázkov rozprávate príbeh. Výborne sa tým cvičí fantázia, v partnerstve si cvičíte aj dopĺňanie viet navzájom. 🙂

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 6
  DOBBLE

Dnes už kultová hra Dobble obsahujúca kruhové karty plné malých obrázkov má hneď 5 rôznych variánt.

Základným princípom je hľadanie nejakého predmetu na kartičke. Hra je rýchla, zameraná hlavne na váš postreh.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 7
  ČERNÉ HISTORKY

Kartová hra, kde jednotlivé kartičky obsahujú podivuhodné, pochmúrne detektívne príbehy. Jeden hráč prečíta časť príbehu a druhý hráč háda, čo sa naozaj stalo. Môže si pomáhať otázkami typu áno/nie.

Hra perfektne rozvíja fantáziu. Nevýhodou je, že keď prejdete všetky kartičky, príbehy už poznáte. Hra má však veľa rozšírení - napr. Príbehy zo stredoveku, Zločin a sex, Pravdivé príbehy, atď.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 8
  SCRABBLE

Scrabble - kto by ho nepoznal? Hráči vytvárajú slovíčka z písmen, ktoré majú "na ruke". Čím dlhšie a zložitejšie slovo hráč vytvorí, tým viac bodov získava. Slová musia na hracej ploche na seba navzájom nadväzovať.

My máme scrabble veľmi radi, ale lepšie sa nám hrá vo štvorici ako v dvojici.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 9
  BOBRIA BANDA

Jednoduchá a vtipná kartová hra zameraná na pamäť. Ak chcete vyhrať, musíte si zapamätať hodnoty kariet, ktoré sa neustále presúvajú. Vyhráva ten hráč, ktorý má na konci hry na ruke karty s najnižšími hodnotami.

Pri hre sa dá dobre odreagovať. Prišla nám však vhodnejšia pre menšie deti, nie pre dospelých. Ale určite stojí za vyskúšanie. 🙂

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 10
  ZAKÁZANÝ OSTROV

Táto hra je zaujímavá tým, že hráči sú v nej nútení spolupracovať. Nachádzate sa na "ostrove", ktorý sa pod vašimi nohami rozpadáva. Zároveň musíte zbierať vzácne artefakty, pričom každá postava má jednu špeciálnu superschopnosť.

Ide o napínavú a graficky krásne spracovanú hru. Vo dvojici to však akosi nie je ono, oveľa lepšie sa nám hrala vo štvorici.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 11
  ČLOVEČE NEHNEVAJ SA

Človeče nehnevaj sa asi ani nemusím predstavovať, len chcem pripomenúť, že v jednoduchosti je krása. 🙂

Ja osobne ho ale hrať nemôžem, lebo vyhodenie mojej figúrky tesne pred cieľom považujem za vrchol nespravodlivosti a znášam to nadmieru ťažko. 😀 Ale ak tento problém nemáte, určite si zahrajte.

Nájsť ju môžete napr. tu.


 • 12
  PANIC LAB

Ak máte radi veľmi rýchle hry spojené s precvičovaním pamäte a logikou, tak choďte do toho. My sme ju hrali presne 1 krát a už ma na to nenahovorí asi nikto. 😀 V podstate hľadáte akúsi meňavku, ktorá utiekla z laboratória. Kto ju prvý nájde, vyhráva.

Pre mňa osobne veľmi mätúca hra, kde sme niekedy ani po konci kola nevedeli, či sme vlastne odpovedali správne. 😀

Nájsť ju môžete napr. tu.


V rebríčku sa nenachádzajú úplné klasiky, ako napr. sedmové, či žolíkové karty, šach, dáma, backgammon, či mlyn. Rovnako sa doň nedostali Monopoly, ani Dostihy a sázky. Tie si musí zaradiť každý z vás sám. 🙂

LOGIK

Staršie ročníky si určite pamätajú (dnes už retro) hru LOGIK pre 2 hráčov - tá má u nás svoje osobitné miesto a nemali sme to srdce dávať ju do zoznamu spolu s ostatnými modernými hrami.

Zaslúži si však vašu pozornosť, či spomienku, a keďže sa dá ešte stále zakúpiť, určite vrelo odporúčam si ju zahrať. 🙂

Nájsť ju môžete napr. tu.

Hranie spoločenských hier vo dvojici má zmysel. Prinesie vám to uvoľnenie, relax, kopec srandy, spoznáte partnera v situáciách, keď prehráva, alebo naopak víťazí. Každej dvojici odporúčame, aby sa spolu aspoň z času na čas zahrali.

Na záver máme pre vás ešte jeden horúci tip na hru pre dvoch. Sú to naše POKEC kartičky pre páry.

Kartičky sú pre vás, ak sa chcete o svojom partnerovi dozvedieť niečo nové (a to aj v prípade, keď máte pocit, že už o ňom všetko viete :)), spoločne sa skvele zabaviť a zároveň rozšíriť témy vašich každodenných rozhovorov.

Zdroje fotografií:

www.ihrysko.sk

www.alza.sk

www.deskovehry.com

Zuzka

Zuzka je šťastná manželka, mamina úžasnej dcérky a synčeka, zakladateľka projektu Spolu nás baví svet, autorka e-booku Zatočte so stereotypom vo vzťahu a Desatora šťastného vzťahu. Je tiež spoluautorkou online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo.

Jej dlhoročnou vášňou sú zákonitosti fungujúce v partnerských vzťahoch. Učí páry ako položiť pevné základy svojho vzťahu tak, aby mohli žiť v dlhodobom harmonickom a naplnenom partnerstve.

Viac o Zuzke si prečítajte tu >>

Zuzku môžete kontaktovať na zuzka@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre
 1. Klára píše:

  PATCHWORK máme moc rádi. Než jsme měli Elišku, tak jsme hrávali agricolu. Ale PATCHWORK je pro nás teď často lepší, je kratší, hned se nachystá, prostě super. Jinak autor obou našich oblíbených her je stejný a jeho styl se nám fakt líbí. 🙂

  • Zuzka píše:

   Super, Klárka, ďakujem za komentár 🙂 Patchwork je úplne perfektný, súhlasím s tebou. Agricolu nepoznám, ale vďaka za tip, určite vyskúšame! 🙂

 2. Lenka píše:

  A hanabi? Vraj super kooperativna hra aj pre 2, ale este sme neskusali

  • Zuzka píše:

   Fiha, tuto sme este nehrali, ale precitala som si popis hry a vyzera to paradne! Dakujem za tip na vianocny darcek. 😀

  • Lucie K. píše:

   Nám se s manželem líbí hra pro dva Sedm divů světa DUEL. I Pandemic se da hrát ve dvou, jen nám to prijde těžší než ve vice hráčích. Jinak Logic je super jako rychlovka a již zmíněné Karty mrtvého muže taky rádi hrajeme. A pro páry bez malých dětí co maji čas na delší a složitější hry doporučujeme Agricolu, Mars teraformace a Terra Mysticu 🙂

 3. My máme nejradši Abalone a Boogle. A ještě hrajeme takové ty klasiky jako lodě a židy.
  Souhlasím, že hraní her je pro vztah super věc 🙂

  • Zuzka píše:

   Lode sú super, s tými sme strávili nejeden večer! 😀 Pripomína mi to ešte časy z gymplu, tam sme to hrávali vo veľkom. 🙂
   Abalone a Boggle nepoznám, vďaka za tip, Luci! 🙂

 4. Mirka píše:

  U nás se nejvíce hrají Osadníci z Katanu nebo Karty mrtvého muže – obojí doporučuji :).

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.