Krátko po tom, ako sme sa dali so Zuzkou dokopy, mi prvý krát pripravila na večeru cestoviny. Špagety s jej špeciálnou paradajkovou omáčkou. Boli výborné a Zuzku veľmi potešila moja pochvala. Tým sa dostali na náš jedálny lístok a varili sme si ich pravidelne.
Od začiatočného randenia ubehol čas ako voda, po 2 rokoch prišli zásnuby, do roka bola svadba. Zážitkov bolo kopec, veľa vecí sa zmenilo. No recept na cestoviny nie. 😊 Naďalej boli hlavnou surovinou špagety.
Príbeh zatiaľ znie ako potvrdenie starého známeho porekadla \"láska ide cez žalúdok\". Bol tam však jeden háčik - môj obľúbený druh cestovín sú penne.
Pamätám si, že už keď mi Zuzka navarila cestoviny prvý krát, pomyslel som si, že penne by bola lepšia voľba. No zároveň som si povedal, že Zuzka pravdepodobne preferuje špagety - tak jej predsa nebudem kaziť radosť. 🙂
Veľmi dlho som sa vyhýbal tomu, aby som Zuzke povedal, že chcem zmenu. Veď ona ich má tak rada. A ako sa asi bude cítiť, ak jej po všetkých tých rokoch poviem, že tie špagety nie sú to pravé?
Niekedy máme tendenciu predpokladať budúce pocity alebo reakcie druhých ľudí bez toho, aby sme im dali šancu vyjadriť sa. Predpokladáme ich reakciu na základe nášho pozerania sa na svet. A pritom im nedáme slobodu, aby reagovali sami.
Bývalý Country managing director slovenského Accenture kládol veľký dôraz na tzv. open-door policy (politika otvorených dverí). Zvykol nabádať ľudí, aby išli za ním, ak majú akýkoľvek problém - hoci bol sám veľmi vyťažený.
Na jednom stretnutí zamestnancov povzbudzoval, aby ho priamo oslovili so žiadosťou o pomoc a dali jemu možnosť rozhodnúť sa, ako to vyhodnotí. Či im pomôže alebo nie.
To ma teda inšpirovalo k akcii. Jedného dňa som (veľmi opatrne) Zuzke priblížil moju lásku k penne cestovinám a opýtal som sa jej, či by jej nevadilo nabudúce vymeniť špagety práve za ne.
Jej reakcia?
„Mne špagety veľmi nechutia, celý čas ich robím preto, lebo som si myslela, že ich máš rád ty... ja sama mám penne oveľa radšej.”
Od tej doby sme prešli na penne. A popravde mi občas chýbajú už aj špagety. 😊
V danom čase mi to prišlo také komické, že sa mi vôbec nezdalo reálne, že by podobnú situáciu mohol zažiť aj niekto iný.
Na školení 7 návykov efektívnych ľudí dal ale Marián Kolník, skvelý kouč a mentor, podobný príklad zo života, keď sme preberali životné paradigmy. Jeho manželka mu roky servírovala kuracie stehno a sebe dávala kuracie prsia.
Jeho celé tie roky hnevalo, že sa musí prehrabávať kosťami a ona má krásny kus mäska hneď od začiatku. Jedného dňa ju teda konfrontoval: „Prečo mne vždy dávaš tie kosti?“ Jej odpoveď ho zaskočila – kuracie stehná zbožňovala celý život, lebo mäso na nich nie je také suché – a preto mu dávala práve to. Ľúbi ho, a preto pre neho chce to najlepšie.
V oboch prípadoch ide o komické paradoxy lásky, kedy sa obetujeme jeden pre druhého, no zároveň nie je výhercom ani jedna strana, kým neodkryjeme karty a nepochopíme, že reálnym víťazom je samotný vzťah. 😊
Nerozhodujte teda za vášho partnera, ako bude reagovať na vaše pocity – a ak máte vo vzťahu niečo, čo by ho mohlo zlepšiť, aktívne to komunikujte. Možno vás čaká prekvapenie a zasmejete sa, ako dlho ste trpeli obaja a úplne zbytočne. 😉
Ak by ste chceli viac tipov, ako zlepšiť váš vzťah, nakuknite do nášho e-booku zdarma Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes. Nájdete v ňom aktivity, ktoré aj nám dlhodobo pomáhajú utužovať vzťah.
Photo Credits:
Top Image Courtesy of Stuart Williams – Flickr License
Penne Image Courtesy of Stuart Webster – Flickr License
Spaghetti Image Courtesy of Jeffreyw – Flickr License