laskove rapotacky

Láskové rapotačky s Mariánom Bérešom

Naši milí čitatelia,

 

na vaše monitory prinášame článkový seriál, v ktorom budeme pravidelne spovedať rôznych známych aj neznámych ľudí na tému (ako inak 🙂 ) harmonických partnerských vzťahov.

 

Inšpirujme sa spoločne ich odpoveďami na naše 4 zvedavé otázky. 🙂

 

Marián Béreš

Naším prvým hosťom, ktorého sme vyspovedali, je Marián Béreš - kouč, tréner soft skills, manažérskych a obchodných zručností, skvelý fotograf, autor kníh Jak manipulovat s lidmi a nenechat se sám zmanipulovat (Computer Press, 2007) a Kouč vlastního života – Cesta k spokojenému životu (Grada, 2013) a náš blízky priateľ

Viac o Mariánovi sa môžete dozvedieť na jeho stránke www.marianberes.com. Na jeho facebookovskej stránke nájdete nádherné krajinárske fotografie Slovenska a Čiech spolu s aktuálnymi informáciami o najbližších foto-kurzoch.

 • 1
  Ako podľa teba vyzerá harmonický partnerský vzťah?

  Harmonický partnerský vzťah by mal byť založený na porozumení, zdieľaní spoločných hodnôt a záujmov, mal by byť okorenený aj tým, že majú obaja partneri rovnaký názor na základné otázky fungovania všeobecne (aj vo vzťahu k peniazom). Navyše mali by si rozumieť veľmi dobre aj v oblasti sexu.

  Harmónia je súlad. Vždy na svojich školeniach hovorím, že základom dobrého a dlhodobého vzťahu je otvorená komunikácia, bez ktorej vzťah jednoducho nefunguje. Ďalej by partneri nemali spolu vo vzťahu súperiť, ale navzájom sa dopĺňať a vypomáhať si, tieto role by mali byť dohodnuté.

  Ak má byť ešte vzťah harmonický, tak by obaja partneri mali akceptovať aj to, že každý z nich občas potrebuje mať svoj priestor pre seba a svoje záujmy, ktoré môžu byť rozdielne od spoločných záujmov. Muž by mal mať občas priestor na svoje mužské aktivity a žena by mala dostať priestor na svoje ženské aktivity.
 • 2
  Máš niekoho, kto je pre teba inšpiráciou v oblasti vzťahov? Ak áno, kto je to a prečo?

  Premýšľal som, či mám vo svojom okolí nejaký vzor takého harmonického vzťahu a napadli ste mi zatiaľ len vy dvaja. A to všetko kvôli vyššie popisovanému. 🙂
 • 3
  Čo považuješ za najväčšie úskalia v dlhodobom vzťahu?

  Najväčšie úskalia dlhodobého vzťahu sú podobné ako u iných dlhodobých vzťahov (napríklad v práci) - akási prevádzková slepota - myslieť si, že vzťah sa nevyvíja a nie je tam progres. Vekom sa menia niektoré detaily v živote a aj so vzťahom je to podobné - menia sa preferencie, menia sa určité pohľady na svet, menia sa pohľady na situácie, prichádzajú deti (a zase odchádzajú). To sú všetko veci, kde je nutné vždy si zase spolu sadnúť a prebrať to, či sa tieto naše pohľady ešte stále zhodujú.

  Takže zase len a len otvorená komunikácia a prípadne sa snažiť tieto pohľady zase usmerniť. Obzvlášť s vekom a odchodom detí z domu vzniká opäť otázka - ako naplníme náš spoločný čas a čomu sa budeme venovať? Takže aj tam je dobré sa pozerať na niekoľko rokov dopredu a vyjasniť si, aké teda budú naše spoločné priority.
 • 4
  Ktoré 2-3 veci pomáhajú posilňovať a zlepšovať tvoj vzťah s partnerom?

  Momentálne síce nemám partnerku, ale vzhľadom na to, že som bol 21 rokov ženatý (a predtým sme mali 3 roky vážny vzťah), tak by som zhrnul základné veci pre fungovanie dlhodobého vzťahu asi takto:

  - spoločne strávený čas - spoločné záujmy, spoločné koníčky,
  - smiech,
  - otvorená komunikácia.

Mariánovi ďakujeme za čas a ochotu podeliť sa s nami o jeho skúsenosti a názory. 🙂

Ak by ste chceli viac tipov, ako zlepšiť váš vzťah, nakuknite do nášho e-booku zdarma Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes. Nájdete v ňom aktivity, ktoré aj nám dlhodobo pomáhajú utužovať vzťah.

Zatocte so stereotypom
Zuzka

Zuzka je šťastná manželka, mamina úžasnej dcérky a synčeka, zakladateľka projektu Spolu nás baví svet, autorka e-booku Zatočte so stereotypom vo vzťahu a Desatora šťastného vzťahu. Je tiež spoluautorkou online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo.

Jej dlhoročnou vášňou sú zákonitosti fungujúce v partnerských vzťahoch. Učí páry ako položiť pevné základy svojho vzťahu tak, aby mohli žiť v dlhodobom harmonickom a naplnenom partnerstve.

Viac o Zuzke si prečítajte tu >>

Zuzku môžete kontaktovať na zuzka@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.