Akú moc má slovko „zatiaľ“?

Vedeli ste, že zázračným slovíčkom “ZATIAĽ” môžete niekoľkonásobne zlepšiť svoju schopnosť učiť sa nové veci?

Rada by som sa s vami podelila o výskum psychologičky Carol Dweckovej, ktorý prezentuje vo svojom TED videu s názvom The power of believing that you can improve.

Ako to celé začalo?

Pani Dwecková sa dopočula o škole v Chicagu, kde študenti na to, aby zmaturovali, museli prejsť niekoľkými skúškami. Keď skúšku nespravili, dostali vyrozumenie, v ktorom namiesto tradičného “Neuspeli ste.” bolo uvedené “ZATIAĽ ste neuspeli.”.

Zaujímavý pokus

Toto psychologičke Dweckovej pripomenulo jeden zaujímavý pokus, ktorý robila ešte na začiatku svojej kariéry. Dala dokopy skupinu 10-ročných detí a zadala im úlohu na vyriešenie. Zámerne vybrala úlohu náročnejšiu, ktorú deti v tomto veku zvyčajne nevedia rozlúsknuť.

Časť detí zareagovala až šokujúco pozitívne so slovami ako “Milujem výzvy!” alebo “Viete, dúfam, že sa z toho veľa naučím.”. Tieto deti chápali, že svoje schopnosti môžu rozvíjať ďalej.

No iní študenti to vnímali ako hotovú tragédiu. Namiesto toho, aby využili moc slovíčka “ZATIAĽ”, boli uväznení v krutovláde slovka “TERAZ”.

Čo sa deje so študentmi neskôr?

Vznikali ďalšie štúdie sledujúce čo sa deje so žiakmi neskôr. Prišlo sa na to, že žiaci, ktorí majú myseľ nastavenú na slovíčko “TERAZ”, sa budú najbližšie snažiť podvádzať pri testoch namiesto toho, aby sa viac učili. Alebo nájdu v skupine niekoho slabšieho ako sú oni sami, aby sa cítili lepšie. Alebo jednoducho začnú od problémov utekať.

Na druhej strane študenti typu “ZATIAĽ” sú presvedčení, že svoje schopnosti vedia rozvinúť. Problémy ich zaujímajú, zaoberajú sa nimi a riešia ich.

Prečo práve slovko “ZATIAĽ”?

Pani Dwecková zistila, že samotné slová “ZATIAĽ”, resp. “ZATIAĽ NIE”, dodávajú ľuďom viac sebavedomia, ukazujú im cestu do budúcnosti, čím napomáhajú ich väčšej vytrvalosti. Dávajú nádej na zlepšenie, popierajú, že by malo ísť o konečný stav.

Prístup sa dá zmeniť

Našli ste sa v skupine ľudí, ktorí fungujú na slovíčku “TERAZ”?

Dobrá správa je, že váš prístup sa dá kedykoľvek zmeniť! Zmena prístupu bola otestovaná na tisíckach študentov a výsledky tohto testu sú úžasné! Mnoho problémových žiakov si rapídne zlepšilo svoje výsledky, dostali sa na prvé priečky v hodnotiacich rebríčkoch škôl.

Prečo by ste sa teda práve Vy mali trápiť slovkom “TERAZ” (napr. teraz neviem plynulo po anglicky a už nikdy sa to nenaučím, teraz neviem strieľať z luku a už je pre mňa neskoro sa to naučiť), pokiaľ ide o Vaše budúce schopnosti?

Skúste to so slovíčkom “ZATIAĽ” (napr. zatiaľ neviem plynulo po anglicky, no naučím sa to!, zatiaľ z luku nestrieľam, no idem sa to učiť!) a doprajte si oslobodzujúci pocit, že ste šikovní, že sa dokážete naučiť nové veci, no ZATIAĽ to ešte neviete. 🙂

Ak napríklad chcete mať úžasný vzťah, v ktorom si každý deň budete môcť povedať \"Spolu nás baví svet!\" a ZATIAĽ vám k tomu niečo chýba, môžete sa inšpirovať nápadmi v našom ebooku Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes.

Držím Vám veľmi palce!

Zuzka

Zuzka je šťastná manželka, mamina úžasnej dcérky a synčeka, zakladateľka projektu Spolu nás baví svet, autorka e-booku Zatočte so stereotypom vo vzťahu a Desatora šťastného vzťahu. Je tiež spoluautorkou online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo.

Jej dlhoročnou vášňou sú zákonitosti fungujúce v partnerských vzťahoch. Učí páry ako položiť pevné základy svojho vzťahu tak, aby mohli žiť v dlhodobom harmonickom a naplnenom partnerstve.

Viac o Zuzke si prečítajte tu >>

Zuzku môžete kontaktovať na zuzka@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.