Ako vám vo vzťahu pomôže farebná typológia?

„ČOŽE??? TO NIE JE MOŽNÉ!“

To boli moje slová, keď sme si pred 3 rokmi so Zuzkou, v tej dobe už mojou snúbenicou, spoločne vyhodnotili test osobnostnej typológie. Konkrétne, keď som sa pozrel na to, čo vyšlo Zuzke.

„TAK TOTO SOM NEČAKAL.“ 

Prečo to prekvapenie? 

Typológii osobnosti som sa v tej dobe venoval už 8 rokov, pomáhala mi v práci budovať vzťahy a riešiť každodenné výzvy. Školil som ju na rôznych seminároch, kde som dokázal s ľahkosťou určiť typ človeka už po bežnej interakcii. Testy a následne aj sebareflexia ľudí môj odhad iba potvrdzovali. 

A so Zuzkou som chodil už dva roky, plánovali sme svadbu - a môj predpokladal bol úplne mimo. Celkom ma to vzalo - poznám ja vôbec človeka, s ktorým plánujem svadbu? 

Moje predpoklady verzus realita

Vzhľadom k tomu, že sme spoločne preskákali rôzne spoločenské akcie, precestovali rôzne miesta, organizovali teambuildingy v práci, či spoločne zažili kopu (ne)uveriteľných zážitkov, zaradil som si Zuzku medzi spoločenských a extrovertných ľudí.

Podľa farebnej typológie som jej priradil primárne ŽLTÝ (optimistický ako slniečko) osobnostný typ a sekundárne ZELENÝ (vytvárajúci harmóniu). Do bližšej teórie teraz naschvál nejdem - v tomto príbehu by sme to mali zvládnuť aj bez toho. 🙂

Test jej ale vyšiel úplne mimo tohto očakávania - primárna farba MODRÁ. Sekundárna zelená (uff, aspoň toto som trafil správne...). 

Ale modrá? Veď to je podľa teoŕie farebnej typológie protipól žltého osobnostného typu.

Modrý farebný typ miluje detaily, precíznosť, ide mu o dokonalosť a nerád robí chyby. Žltý typ je doslova pravý opak - je hravý, preferuje príbehy a \"pohľad zhora\", experimentuje, má rád zmeny - a analýzy a tabuľky sú preňho potenciálna smrť. 

V duchu som si povedal: "No nič, Pali, samotný test je len prvý krok, potrebné je ísť smerom zvonku dnu." Inými slovami, test definuje model, ktorý platí pre väčšinu ľudí. Je to také vodítko. No aj tak je potrebné, aby ho daný človek preskúmal bližšie a kriticky zhodnotil, či je indícia správna alebo nie.

Čo nasledovalo ďalej?

Takže sme si spravili so Zuzkou aktivitu, ktorú vám ako prvú praktickú úlohu ponúkam v našom online kurze Vzťahový prekladač.

Prešli sme si detailne charakteristiky farebných typov a značili sme si, čo na nás sedí a čo nie. 

A potvrdilo sa mi - že obuvníkove deti chodia bosé. 😀 Alebo že "láska je slepá"? 🙂 Veď hoci sme boli spolu takmer každý deň, úplne mi ušli jasné znamenia, ktoré poukazovali na to, čo nám vyšlo vo výsledku testu typológie osobnosti. 

Bližší rozbor ukázal, že Zuzka naozaj preferuje introverziu, ktorá je povestná pre modrú aj zelenú farbu. Ako sama povedala pri našom následnom rozhovore: "Áno, rada chodím von a zabávam sa. Ale to najmä vtedy, keď si tam so mnou ty alebo ľudia, ktorých už poznám."

A čo tie detaily a tabuľky? Znova sa ukázala moja "vzťahová" slepota. Jedna naša obľúbená aktivita bolo vytváranie tabuliek so zoznamom obľúbených pesničiek, zoznamom aktivít, čo budeme robiť, ak by sme sa raz náhodou nudili, alebo zoznamom vecí, čo by sme si kúpili, ak raz nebudeme vedieť, čo s peniazmi. V dobe, keď sme ich tvorili, som sa zameriaval a bavil sa na obsahu. Teraz mi už bolo jasné, prečo formát tabuliek a jasne štrukturovaných dát bolo niečo, čo Zuzka mala (a stále má) rada na utriedenie svojich myšlienok.

Ďalšie veľké uvedomenie si, ktoré spomínam aj v kurze, bola potreba plánovať si týždne dopredu. Dovtedy som si ani neuvedomil, prečo za mnou chodila Zuzka s diárom v ruke a potrebovala vedieť, čo nás čaká najbližších 4-5 víkendov. Ja mám rád dlhodobé plánovanie len v určitých oblastiach, inak som za spontánne vymýšľanie a improvizáciu. Premýšľanie nad víkendami dopredu mi spôsobovalo určitý nekomfort. No teraz som už vedel, z čoho pramení a hlavne - že ma to čaká aj po svadbe :). 

Ako sme s tým naložili vám poviem o chvíľku. Predtým si dovolím jednu otázku: 

Je možné, že takú \"vzťahovú\" slepotu máte aj vy?

Stáva sa vám, že občas vo vzťahu cítite, že niečo ide inak, ako by sa vám páčilo? 

Alebo že váš partner reaguje alebo koná inak, ako by ste to robili vy? 

Prípadne sa vám zdá správanie partnera nelogické? Alebo napríklad príliš strojené, až umelé? 

V takom prípade je možné, že vo vašom vzťahu máte zastúpenie rozdielnych osobnostných typov. To samo o sebe nie je zlé, len je dobré spoznať a pomenovať dané rozdiely. Pomôže porozprávať sa o tom dopredu a porozumieť, čo sa vo vzťahu môže diať - a pripraviť sa na to

Čo sú vlastne tie farebné typy osobnosti?

Farebná typológia jednoducho rozdeľuje ľudí na štyri základné farebné typy:

  • žltý
  • zelený
  • modrý
  • červený

Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti, spôsob komunikácie s okolím, iné zameranie na výsledky alebo ľudí, preferenciu extro alebo introverzie, spôsob uvažovania aj spôsob fungovania vo vzťahu.

Typológia vám pomáha zodpovedať dve základné otázky, ktoré riešite nielen v partnerskom vzťahu, ale aj v práci, na úradoch, či počas štúdia:

  • Kto som ja?
  • A kto je na druhej strane?

Tak napríklad modrý typ s vami síce nepôjde rád na párty, ale na druhej strane vám s radosťou pripraví dokonalú tabuľku pre váš rodinný rozpočet.

Žltý typ zase veľmi ťažko udržíte doma v kľude, ale v spoločnosti sa zaňho nikdy nemusíte hanbiť, lebo ľudia jeho prítomnosť milujú.

S červeným typom by som sa nebál ísť do akejkoľvek výzvy. No dajte mu rutinnú domácu prácu a urobí všetko pre to, aby sa jej vyhol. 

Nuž a zelený typ? Tak to je majster na naprávanie rodinných konfliktov. No skúste mu dať predniesť prípitok na rodinnej oslave a dva dni predtým nebude kvôli stresu dobre spávať. 

Farebná typológia je účinný a jednoducho uchopiteľný koncept, ktorý vás naučí vychádzať s ľuďmi okolo vás lepšie. Pochopíte ich konanie, robenie rozhodnutí, spôsob komunikácie, ich strachy aj silné stránky.

Takže čo bolo ďalej? 

Po tom, čo som si musel priznať, že som Zuzku neodhadol úplne presne, prišiel hlavne jeden pocit ... úľava. 

Úľava, že sme si tento test spravili a následne sa o jeho výsledkoch rozprávali niekoľko hodín. Nielenže som lepšie spoznal človeka, po ktorého boku som sa rozhodol stráviť zvyšok svojho života, no hlavne som si narovnal svoje očakávania od mojej partnerky. 

Ľudia totiž často chcú vidieť partnera takého, ako sú oni sami. A ten partner možno nejaký čas dokáže napĺňať takýto obraz - no po istej dobe mu dôjde energia - a sklamanie je na svete. A jeho prekonanie chce naozaj množstvo otvorenej komunikácie a hlavne ochoty zo strany oboch partnerov.

Dnes Zuzka vie, že môj odhad, že prídem z párty o polnoci, je prehnane optimistický. A ja viem, že sadnúť si na 15 minút nad rodinným diárom, urobí Zuzku šťastnou. 

A o to by predsa vo vzťahu malo ísť primárne, či nie? Pokúsiť sa, aby bol môj partner čo najšťastnejší človek na svete. 🙂

A na záver ešte jedna čerešnička

V našom okolí sme videli množstvo párov, ktoré boli typologicky veľmi odlišné. A práve nepochopenie týchto rozdielov im vytváralo kopu zbytočných konfliktov. Na ich riešenie museli míňať množstvo energie, ktoré potom nemohli dať do rozvoja svojho vzťahu. A áno, napokon si určite nájdu spôsob, ako spolu fungovať. No často je to kompromis, v ktorom nie je spokojná ani jedna strana, alebo vyhrá jeden z partnerov na účet toho druhého. 🙁

To bol práve dôvod, prečo sme sa rozhodli vytvoriť online kurz Vzťahový prekladač.

Nájdete v ňom všetky naše vedomosti o typológii pre partnerské vzťahy, veľmi presný test typológie osobnosti a dopodrobna rozobrané všetky štyri farebné typy. Nájdete tam aj spôsob, ako si celú typológiu ľahko zapamätať a uviesť ju do každodennej praxe.

A aby sme nezostali iba pri teórii, súčasťou je aj pracovný zošit plný praktických úloh, ktorý vás povedie na ceste k sebapoznávaniu. 

Ak riešite podobný problém, či už u seba alebo vo svojom okolí, neváhajte si viac prečítať tu. Jedno vieme určite. Typológia funguje. Máme to odskúšané na stovkách ľudí, konzultované s odborníkmi, dennodenne tým žijeme doma. Veríme, že to, čo každý deň vo vzťahu pomáha nám, pomôže aj vám. 

Pali

Už viac ako 13 rokov sa venuje vytváraniu mostov medzi rôznymi ľudmi, tímami a spoločnosťami.

Budovanie silných vzťahov bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ešte pred 30tkou vypracoval na pozíciu manažéra v svetovej korporácii, ktorá slúži 92 klientom z Forbes 100.

Objavil, že budovanie business a partnerských vzťahov má veľmi veľa spoločného a svojimi poznatkami sa snaží ukázať cestu k harmonickému vzťahu bez hádok, v ktorom si partneri budú môcť každý deň povedať “Spolu nás baví svet!”. Pali je spoluautorom online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo

Viac o Palim si prečítajte tu >>

Paliho môžete kontaktovať na pali@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.