Ako denne prichádzame o darčeky a ani si to nevšimneme

Sobota večer. Prezerám si pracovné maily, ktoré som nestihol prejsť v piatok. Nie z nutnosti, práca ma baví. Hoc uznávam, že sobotný večer sa dá tráviť aj inak. Som akurát v polovici jedného mailu, kde sa rieši eskalácia od klienta.

Dôjde za mnou Zuzka a hovorí mi, že sa jej podarilo vymyslieť, ako zorganizujeme oslavu prvých narodenín pre našu dcérku a pustí sa nadšene do vysvetľovania svojho nápadu.

Prikyvujem na jej slová popri čítaní mailu, paralelne mi zbieha prúd myšlienok v mojej hlave a vyhodnocuje danú situáciu:

 • Eskaláciu musím doriešiť hneď v pondelok.
 • Narodeniny dcérky sú o 3 mesiace, kopa času to dotiahnuť hoci aj o týždeň.

Myšlienkami tak ostávam primárne pri pracovnom e-maile. Zuzka si čoskoro všimne moju nepozornosť, ospravedlní sa za vyrušenie a odchádza.

Mail o chvíľku doriešim, spolu s tým sa ozve môj žalúdok a idem vymýšľať, čo si dať na druhú večeru. Otváram chladničku a pozerám do nej minútu bez pohnutia, ako keď antilopa pozerá na blížiaceho sa krokodíla. Nenachádzam víťaza druhej večere a idem si po inšpiráciu k Zuzke (keďže mi vždy dobre poradí).

Jej rada aj teraz padla na úrodnú pôdu a ja si rozmrazujem rožok a chystám pražskú šunku.

Po chvíľke za mnou prichádza Zuzka a hovorí mi, že je jej ľúto, že som nedal pozornosť jej nápadu popri riešení práce a že som si na to nespomenul ani potom.

Bum, zapína sa znova prúd myšlienok.

 • Myšlienka #1
  Sakra, veď som sa jej na to chcel opýtať, no popri tom hlade som úplne zabudol. Pali, na toto si dávaj pozor do budúcna.
 • Myšlienka #2
  Život je otázka priorít, a oslava dcéry má vyššiu prioritu ako eskalácia, ktorá možno príde o deň znovu. A ešte riešime jej úplne prvú oslavu v živote.
 • Myšlienka #3
  Otázku s oslavou máme otvorenú už dlhšie a moja Zuzka si dala extra námahu, aby to vyriešila za nás oboch. Prišla za mnou a pod nos mi strčila darček. Darček, ktorý bol dôkazom jej lásky ku mne. Veď vyriešila sama náš problém. A ja som sa na jej darček ani nepozrel a odignoroval som ho pracovným mailom...cez víkend. Ako sa asi cítila v danom momente? Čo by som si povedal ja v takej situácii? Asi to, že nabudúce sa na to môžem … vykašlať.

A ako sme nakoniec zvládli túto situáciu?

Detailne vám to prezradím na konci - no využili sme na to jav zvaný “volanie lásky” (alebo v angličtine love bid, emotional bid).

Kým som tento jav nepoznal, tak mi ani nedošlo, koľko takých darčekov prešlo mojou sieťou, ktorou som sa ich dovtedy podvedome snažil zachytávať. Oká na tej sieti boli dosť široké a tým pádom tieto prejavy ostali nepovšimnuté a bez reakcie. A nie vždy má partner náladu sa k nim potom vracať, takže daný darček ostal bez otvorenia (a ak sa vám to už stalo pri fyzickom darčeku, že ste si dali námahu ho premyslieť a zohnať a ten obdarovaný ho ani len pred vami neotvoril, tak viete, ako veľmi to dokáže rozladiť 🙂 ).

Z mojej skúsenosti bola veľmi dobrá investícia snažiť sa zmenšiť oká na rybárskej sieti tak, aby zachytila čím viac týchto vzácnych momentov. Pochopenie volania lásky má totiž potenciál posunúť váš vzťah výrazne dopredu, čo preukázal vedecký výskum v Gottmanovom inštitúte vo Washingtone.

Zistili, že šťastné páry sa obracajú na svojho partnera 20x častejšie ako páry, ktoré sa ocitnú v problémoch. Tieto šťastné páry majú totiž dobre nastavenú "sieť" a tým upevňujú vzťah a podporujú toho druhého, aby prichádzal so svojimi darčekmi aj naďalej.

Volania lásky a ich formy

Tieto darčeky, resp. volania lásky, majú rôzne formy. No vo všetkých prípadoch ide o prejav, ktorý má za cieľ vyvolať láskavú reakciu partnera:

 • Žmurknutie na toho druhého.
 • Vtip alebo historka s cieľom rozosmiať toho druhého.
 • Zábavný alebo “šiši” prejav.
 • Zdieľanie svojho vzrušenia z nejakej situácie.
 • Spoločný rozhovor.
 • Zapískanie melódie a očakávanie, že ten druhý to dokončí.
 • Empatická reakcia smerom k druhému (“Vyzeráš dnes unavene, pomôžem ti nejak?”).
 • Vyznanie svojich pocitov.
 • Objatie, letmé pohladkanie.
 • Úsmev.

Každé obrátenie sa na partnera má potenciál upevňovať emočnú väzbu vo vzťahu - ak na túto citovú výzvu partner zareaguje a neignoruje ju (ako ja pri mojej práci).

Slovo volanie má v tomto prípade dva významy z pohľadu každého z partnerov:

 • 1.
  Kto toto volanie zahájil:
  Volanie ako vyzvanie na reakciu partnera.
 • 2.
  Komu je toto volanie smerované:
  Volanie ako (niekedy náročná) úloha tento prejav rozpoznať a zareagovať podľa očakávaní partnera.

Volanie lásky má rôzne stupne viditeľnosti.

Často býva jemné, citlivé a nepriame. Partner, ktorý ho vytvorí takým spôsobom, na to môže mať viacero dôvodov - je to viac romantické, môže to zakryť obavu z prípadného odmietnutia alebo je na to jednoducho naučený. Správne zareagovanie podľa očakávaní partnera môže výrazne prispieť na emočné konto vzťahu. Príkladom môže byť veta “Uff ako ma dnes bolí krk!” a očakávaná reakcia je aspoň krátka masáž od partnera.

Existuje aj priame volanie lásky (napr. “Dnes by som chcel, aby si sa venovala iba mne a na gauči sme rozobrali ako zvládneme návštevu tvojich rodičov.”), ktoré je jednoduché zachytiť a rozpoznať. Na druhú stranu odmietnutie takéhoto volania výrazne viac odoberie z emočného konta a zraní toho, kto volanie zahájil.

V mojom príklade prišla za mnou Zuzka s nadšením, že nám vyriešila problém. Prišla za mnou, aby ma vyzvala na oslavu tohto konania, aby sme sa zaradovali z toho, že jeden pre druhého niečo robíme, že jej konanie ukazuje, ako jej na nás záleží.

V danom momente pravdepodobne ani nepotrebovala, aby som si to celé vypočul. Očakávať teda mohla napríklad:

 • Úsmev na mojej tvári a high-five, že to je paráda a teší ma to. Ak by som jej povedal, že určite to chcem počuť len čo dočítam e-mail, tak by ju to najskôr ani nezranilo a aspoň by som si to pamätal neskôr.
 • Pochvala, že je super, že na to myslela a mne tým pádom poskytla viac času na niečo iné.
 • Objatie a uistenie, že sa teším, až mi to povie. A dodatok, že sa môže rodinka tešiť na párty tohto roku.

Nič z toho sa ale nestalo. Ostal som pri svojom e-maile a neprítomne som jej to odkýval.

Ignorovanie volania lásky je ako neopätovaný high-five

Ignorácia volania lásky je ako keď chcete dať niekomu high-five a on to odignoruje. V danom momente to najskôr vyvolá negatívne pocity a vzťah to neposilní.

Neodpovedať na výzvu lásky je ako nepovšimnutý high-five

Neodpovedať na volanie lásky je ako nepovšimnutý high-five

Našťastie sme sa k teórii volania lásky dostali už pred rokmi. Zuzka za mnou prišla a povedala mi, že jej bolo ľúto, že som jej na to nezareagoval. Rovno mi povedala, že to bol práve moment “volania lásky” a ja som teda vedel, že v mojej sieti bolo voľné očko a premárnil som príležitosť na zveľadenie nášho emočného konta. Ospravedlnil som sa jej a následne ju vypočul.

Danú chvíľu som už nedokázal vrátiť späť, no poznanie jej motivácie mi pomohlo rýchlo pochopiť, čo sa stalo a prečo je z toho smutná. Inak by som sa možno len čudoval, prečo je z toho “nijaká”, veď predsa nešlo o takú vážnu vec (oslava je predsa až o tri mesiace). 

No vo “volaní lásky” nejde o riešenie problému - ide o vytvorenie priestoru na posilnenie vášho vzťahu, ktorý vytvárame často úplne nevedome.

Ak by ste chceli viac tipov, ako zlepšiť váš vzťah, nakuknite do nášho e-booku zdarma Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes. Nájdete v ňom aktivity, ktoré aj nám dlhodobo pomáhajú utužovať vzťah.

Zatocte so stereotypom
Pali

Už viac ako 13 rokov sa venuje vytváraniu mostov medzi rôznymi ľudmi, tímami a spoločnosťami.

Budovanie silných vzťahov bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ešte pred 30tkou vypracoval na pozíciu manažéra v svetovej korporácii, ktorá slúži 92 klientom z Forbes 100.

Objavil, že budovanie business a partnerských vzťahov má veľmi veľa spoločného a svojimi poznatkami sa snaží ukázať cestu k harmonickému vzťahu bez hádok, v ktorom si partneri budú môcť každý deň povedať “Spolu nás baví svet!”. Pali je spoluautorom online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo

Viac o Palim si prečítajte tu >>

Paliho môžete kontaktovať na pali@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.