Recept na hádky s dobrým koncom

So Zuzkou sme sa už pred pár rokmi rozhodli , že chceme mať harmonický vzťah aspoň kým nebudeme mať obaja 100 rokov. 🙂
 
Naša spoločná cesta trvá viac ako 7 rokov a stále si ju užívame. Ale pozor! To neznamená, ze občas nemáme na niečo odlišný názor, neodhadneme dobre náladu alebo myslenie toho druhého, či sa jednoducho neovládneme v stresovej situácii.
 
 
Čo je náš tajný recept, ktorý nám pomáha zvládať konflikty tak, že nám po nich nezostáva trpká príchuť v ústach a dokonca posilňujú náš vzťah? Radi sa oň s vami podelíme v našom \"kulinárskom špeciáli\". 🙂

Budete potrebovať:

  • 400 g rešpektu a vzájomnej úcty
  • 100 g sedliackeho rozumu
  • 2 PL porozumenia
  • 1,5 dcl otvorenosti
  • 300 g dôvery
  • 3 PL pozornosti
  • podľa chuti korenie humoru a prejavov lásky
*PL = polievková lyžica

Postup prípravy:

Konštruktívnu hádku môžete začať variť buď hneď na rozpálenej panvici (tzv. siréna) alebo postupným zahrievaním (tzv. popodfúz). 
 
V oboch prípadoch na začiatok pridajte dve najdôležitejšie ingrediencie - veľkú porciu (400 g) rešpektu a vzájomnej úcty. Mali by ste sa snažiť oceniť silné stránky toho druhého, hoci na vec máte iný názor, alebo keď podľa vás ten druhý spravil chybu. Zároveň si dajte pozor na to, aby ste sa nikdy neuchýlili k sarkazmu alebo zhadzovaniu vášho partnera.
 
Vyhýbajte sa vetám, ktoré začínaju \"Ty... (si veľmi nezodpovedný, si niečo pokazil/a pod.)\". Namiesto toho sa zamerajte na to, ako celá situácia ovplyvňuje vás. Teda napríklad \"Ja... (som z toho bola veľmi nešťastná. Dúfala som, že tebe to pôjde ako po masle. Prekvapilo ma, že...)\".
Ďalej pridajte cca 100 g sedliackeho rozumu, ktorý vám hovorí, že váš partner vám nerobí niečo naschvál a nemá snahu vám ubližovať alebo sabotovať váš vzťah. Preto nezačínajte diskusiu predpokladom, že váš partner chcel, aby sa niečo zlé stalo. Namiesto toho začnite otázkou, ktorou chcete, aby sa k danej situácii vyjdaril najprv váš partner.

Príklad: Prídete domov neskôr z práce, unavená po náročnom dni. Váš partner leží na gauči, pozerá telku. Zistíte, že nespratal po sebe riad z večere, kuchyňa je doslova ako po výbuchu.

Vaša prvá reakcia by mohla vyzerať takto: "Zase to všetko musí čakať na mňa?! Ty si tu vylihuješ, v kuchyni neporiadok a kto to má všetko upratať? Fakt ti ďakujem za tvoju "pomoc"!"

Alebo takto: "Zlatko, prečo si si po sebe nespratal kuchyňu, keď si si dovaril večeru? Ja som dnes fakt príšerne unavená z práce a ocenila by som, keby som sa vrátila do uprataného bytu." 

Prípadne: "Ja som dnes fakt príšerne unavená z práce. Ako si na tom ty? Myslíš, že by som ťa mohla poprosiť spratať kuchyňu?"

A možno sa dozviete, že váš partner mal v práci "deň Blbec", že mu napríklad nevyšlo povýšenie, s ktorým už dlhodobo počítal. Alebo ho na porade zhodil šéf za to, že nesplnil ročné plány. A možno sa mu ani nič strašné nestalo, len si chcel proste oddýchnuť a na riad v kuchyni celkom zabudol. 

Každopádne pri druhej reakcii je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa z toho gauča postaví a kuchyňu pôjde po sebe upratať. 🙂

K tomu pridajte 2 polievkové lyžice porozumenia - jedna porcia obsahuje snahu porozumieť tomu, čo sa snaží vyjadriť váš partner. Druhá porcia obsahuje trpezlivú snahu vysvetliť váš postoj. 
 
Nezabudnite pridať 1,5 dcl otvorenosti, čo pri hádke znamená, že nemáte dávať svojmu partnerovi iba náznaky a dúfať, že si veci sám domyslí. Ako sa vraví \"nemému decku ani vlastná mať nerozumie\" a tak treba povedať všetko pekne narovinu. Inak si hádku zbytočne predĺžite alebo skomplikujete a jej riešenie bude v nedohľadne.
Naraz primiešajte 300 g dôvery a 3 polievkové lyžice pozornosti. Majte dôveru v to, že sa môžete partnerovi zveriť s hocičím a on to unesie. Zároveň buďte maximálne pozorní voči sebe navzájom a keď jeden z vás hovorí, ten druhý ho aktívne počúva.
 
Na záver ešte pridajte štipku korenia humoru a prejavov lásky - a nebojte sa aj zasmiať alebo preukázať si náklonnosť aj počas hádky alebo konfliktu. Prečo by ste sa nemohli objímať aj počas negatívnej chvíle? My máme nepísané pravidlo, že pred spaním sa objímame bez ohľadu na to, aký máme za sebou deň. 
Dôležitá je ešte jedna vec. Ak jeden z vás nie je pripravený na \"varenie\", tak jednoducho stiahnite plyn a odstavte hrniec s vaším konfliktom.
 
Vráťte sa k nemu, keď máte buď chladnejšie hlavy, alebo premyslené, čo vám vlastne spôsobilo problém. A často po takom odložení varenia ani nie je čo variť. 🙂
Tento náš recept nám funguje už dlho a zistili sme, že je dokonca aj vedecky vysvetlené prečo.
 
Renomovaný odborník na partnerské vzťahy dr. Gottman robil výskum v oblasti dlhodobých vzťahov (ktorý trval viac ako 10 rokov) a zistil, že rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými pármi po rokoch spoločného života bol v pomere pozitívnych a negatívnych interakcií počas konfliktu
 
Víťazný pomer je 5:1. To znamená, že ku jednej negatívnej interakcii počas konfliktu by ste mali ideálne pridať päť pozitívnych. Príklady, čo sa pod nimi ukrýva, nájdete na obrázku dole. 
Veľký varovný prst je pri pomere 1:1, alebo keď je dokonca ešte menej pozitívnych interakcií ako 1. 
 
Ako to máte vy? Máte svoj vlastný recept na to, ako zvládať konflikt a zachovať si harmonický vzťah? Neváhajte sa o to s nami podeliť v komentároch pod článkom. 🙂
 

Ak by ste chceli viac tipov, ako zlepšiť váš vzťah, nakuknite do nášho e-booku zdarma Zatočte so stereotypom vo vzťahu - ...a začnite už dnes. Nájdete v ňom aktivity, ktoré aj nám dlhodobo pomáhajú utužovať vzťah.

Zatocte so stereotypom
Pali

Už viac ako 13 rokov sa venuje vytváraniu mostov medzi rôznymi ľudmi, tímami a spoločnosťami.

Budovanie silných vzťahov bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ešte pred 30tkou vypracoval na pozíciu manažéra v svetovej korporácii, ktorá slúži 92 klientom z Forbes 100.

Objavil, že budovanie business a partnerských vzťahov má veľmi veľa spoločného a svojimi poznatkami sa snaží ukázať cestu k harmonickému vzťahu bez hádok, v ktorom si partneri budú môcť každý deň povedať “Spolu nás baví svet!”. Pali je spoluautorom online kurzov Vzťahový prekladač a Vzťahové tužidlo

Viac o Palim si prečítajte tu >>

Paliho môžete kontaktovať na pali@spolunasbavisvet.sk. Pripojte sa medzi páry, ktoré si každý deň hovoria "Spolu nás baví svet!" na Facebooku.

Komentáre
  1. Marián Béreš píše:

    Parádny článok aj s receptom 🙂 Držte sa. Marián

  2. Lenka píše:

    Diky moc za super tipy 🙂 Chtela bych se zeptat, proc je 2.tip lepsi nez ten 3… Ja mela vzdy radši pocit, ze davam partnerovi tu volbu… ale je pravda, ze z gauce ho to nikdy nezvedlo 😀
    Diky 🙂

    • Pali píše:

      Dobrý deň,

      ďakujeme veľmi pekne za otázku. 🙂

      Druhý tip nie je lepší ako tretí, obidva sú na rovnakej úrovni. Je jedno, ktorý z nich použijete, pokiaľ to na partnera zapôsobí. Dôležité však je vyhnúť sa použitiu práve toho prvého spôsobu, ktorý hádky skôr vytvorí.

  3. Dobrý deň,
    váš článok je polopatistický, múdry a sktutočne funkčný po všetkých stránkach. Som vydatá už 21 rokov a už viac ako 24 rokov trénujem presne tie schopnosti, ako to robiť. Lebo povedzme si otvorene, nie je jednoduché svoj hnev a sklamanie zvláduť a dostať pod kontrolu.
    Naše manželstvo nie je súbor neprirodzených téningov, je to súbor slobodných rozhodnutí a slobodnej komunikácie a preto je návod Paliho a Zuzky skutočne funkčný. Veľmi Vám všetkých držím palce na tejto ceste.

    • Pali píše:

      Dobrý deň Erika,

      ďakujeme veľmi pekne za milý komentár! Teší nás, že nám našu teóriu potvrdil priamo kouč komunikácie. :)))

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.